LasseMajas Detektivbyrå - Teaterbok

I lager
Artnr: 9163893995
149 kr
Antal: 
Köp
Har du alltid drömt om att få lösa brott tillsammans med Lasse och Maja i Valleby?
Nästan varenda barn i Sverige har läst böckerna om LasseMajas detektivbyrå, och nu kan man äntligen kliva in i Valleby för att själv lösa mysterier framför en publik! Samla ihop några vänner, lite rekvisita, och börja repetera. Manusen hittar du i LasseMajas teaterbok!
I Tågmysteriet försvinner två miljoner kronor från ett nödbromsat tåg - är det konduktören, serveringsflickan eller kanske lokföraren som är skyldig? I Orkestermysteriet får en minst sagt udda orkester ett utpressningsbrev. I Diamantmysteriet försnillar någon i guldbutiken diamanter på löpande band, och i Kärleksmysteriet begås en hemsk kupp mitt mellan pusskalaset och danstävlingen på Kärleksfestivalen.
Pjäserna är baserade på mysterier ur böcker i serien LasseMajas detektivbyrå, och de är anpassade särskilt för att passa att spela upp hemma eller i klassrummet. I boken finns också tips om hur du gör snygga kostymer, bygger din egen rekvisita av sådant du har hemma, och kliver in i din roll som skådespelare, kostymör eller rekvisitör. Det finns plats för alla i arbetet med en teaterföreställning, även om man inte gillar att stå på scen.

Att själv skapa och vara skådespelare i en teaterpjäs baserad på en favoritbok är både kreativt och en väg till läsning. Så stig in i det välbekanta Valleby, och bli detektiv, polis eller skurk för en stund. Låt föreställningen börja!


Författare: Martin Widmark
Illustratör: Helena Willis
Antal Sidor: 128
  • Recensioner (0)
  • 0 Betyg på LasseMajas Detektivbyrå - Teaterbok i gruppen LEKSAKER / Barnböcker / Lassemajas Detektivbyrå hos Spelexperten
    Skriv ett omdöme

    Den här produkten har inga recensioner.

Vi tipsar
LasseMajas Detektivbyrå - Teaterbok i gruppen LEKSAKER / Barnböcker / Lassemajas Detektivbyrå hos Spelexperten (9163893995)
LasseMajas Detektivbyrå - Teaterbok

Se fler varor

Musse & Helium Julpyssel med klistermärken
Vi tipsar

Nyhet

Pyssla, måla, rita prick-till-prick, lös korsord och hjälp Musse och Heli...
Köp
Info
69 kr
LasseMajas Detektivbyrå - Biografmysteriet
Vi tipsar
Vem är det som kidnappar hundar i Valleby?
Köp
Info
144 kr
LasseMajas Detektivbyrå - Vinterpyssel med klistermärken
Vi tipsar
Pyssla med Sveriges favoritdetektiver Lasse och Maja!
Köp
Info
114 kr
LasseMajas Detektivbyrå - Pyssla och måla
Vi tipsar
Färglägg och pyssla med barnens favoritdetektiver Lasse och Maja i denna pysse...
Köp
Info
79 kr
Star Wars: The High Republic - Ett okänt hot
Vi tipsar
16-åriga Vernestra Rwoh tycker att hennes första uppdrag som Jediriddare k...
Köp
Info
159 kr

Andra köpte även

Exit: The Game - Adventskalender The Silent Storm
1-4
Vi tipsar
24 spännande mysterier att lösa innan jul!
Köp
Info
446 kr
Bäst i Test - Brädspelet
3-6
Vi tipsar

Nyhet

Spelet där trevligt trams och underliga uppdrag tas på till synes största...
Köp
Info
499 kr
Inlåst - Julkalender Jorden runt på 24 dagar
1+
Vi tipsar
Här kommer tjugofyra utmanande tankenötter!
129 kr
Hitster (Eng)
2-99
Vi tipsar
Lyssna på över 100 år av hits och turas om att gissa när de slä...
Köp
Info
379 kr
Hitster (Swe)
2-99
Vi tipsar
Hitster Orginal - med spelregler på svenska.


359 kr
Logga in